English English Turkish Türkçe  Arabic العربية   Apply Now

Pasaport İşlemleri

Comments Off on Pasaport İşlemleri

Pasaport İşlemleri

Şubat 2011 itibari ile pasaport uzatması yapılmıyor, yeniden pasaport çıkartılıyor.. Yeni pasaportların önündeki barkod sistemi sizin pasaport bilgilerinizi içerdiği için çıkış-giriş kapılarında bekleme sürenizi azaltıyor. Yeni pasaportların boyutları eskisine göre birkaç santimetre daha küçük.

Şubat 2011 itibari ile pasaport renkleri de değişti. Eskiden lacivert renk olan Umumi Pasaport (sıradan vatandaş) artık bordo renk oldu. Eskiden yeşil renk olan Hususi Pasaport (üst düzey devlet memuru) yeşil renk olarak devam ediyor. Eskiden kırmızı renk olan Diplomatik Pasaport (milletvekili ve diplomatlar) artık siyah renk oldu. Eskiden gri renk olan Görev Pasaportu (yurtdışına göreve gönderilen devlet memuru) gri renk olarak devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hangi şartlara göre pasaport alabilecekleri 5682 sayılı Pasaport Kanunu’na göre belirlenmiştir. Buna göre:

Umumi Pasaport – pasaport rengi Bordo – Sıradan vatandaş pasaportudur. Renginden dolayı Bordo Pasaport da denilir.

Hususi Pasaport – pasaport rengi Yeşil – Devlet görevlilerinin pasaportudur. Renginden dolayı Yeşil Pasaport da denilir. Üst düzey veya kıdemli devlet memurları, derecesine göre belediye başkanları ve ilgili diğer kişilerin alabildikleri pasaport.

Hizmet Pasaportu – pasaport rengi Gri – Yeşil pasaportu olan veya olmayan devlet görevlileri resmi görevle yurtdışına gönderilirken verilen pasaporttur. Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport) alınmaz, kurum tarafından verilir.

Diplomatik Pasaport – pasaport rengi Siyah (eskiden rengi kırmızıydı) – Dışişleri Bakanlığı ile yabancı memleketlerde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik ve Konsoloslukları tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyelerine ve ilgili diğer kişilere verilir. Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) alınmaz, kurum tarafından verilir.

Pasaport almak için yapılması gerekenler

1- Randevu almak: www.epasaport.gov.tr  adresinden pasaport başvurusu için yer-gün-saat randevusu alınır. Bordo Pasaport (sıradan vatandaşlar) başvurusu için İl Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz. Yeşil Pasaport başvurusu için (devlet memurları) sadece İl Emniyet Müdürlüğü’nü seçebilirsiniz.
2- Belgeler: Pasaport başvuru randevusu aldıktan sonra gereken belgeleri hazırlıyorsunuz.

  • TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi: Üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı aslı.
  •  2 Adet Biometrik fotoğraf: Fotoğrafı çektirdiğiniz yere “pasaport için çektiriyorum” diye belirtilmeli,son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini gösteren (0 yaş çocuklar için de, dahil olmak üzere) şekilde olmalı.
  • Eski pasaportunuz varsa  başvuru esnasında vererek iptal ettirerek geri almanız gerekmekte.
  • Pasaport cüzdan bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız cüzdan bedeli (defter bedeli) dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.
  • Pasaport harç bedeli makbuzu: Bankaya yatırdığınız harç bedeli dekontunun 1. nüshasının (en üst nüsha) üzerinde “Tahsil Edilmiştir” kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

2015 yılı bordo pasaport harç ücretleri ve bordo/yeşil pasaport defter (cüzdan) bedeli aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Pasaport Süresi Harç Bedeli Defter Bedeli TL Toplam
6 AY 105,80 TL 82,50 TL 188,30 TL
1 YIL 154,70 TL 82,50 TL 237,20 TL
2 YIL 252,40 TL 82,50 TL 334,90 TL
3 YIL 358,40 TL 82,50 TL 440,90 TL
4 – 10 YIL 505,00 TL 82,50 TL 587,50 TL

3- Parmak izi : Müracaat sırasında başvuru sahibinin parmak izi alınmaktadır. Daha önce herhangi bir sebeple parmak izi alınmış olan kişiler, parmak izlerinin alındığını belgelendirmeleri halinde, tekrar parmak izi vermek durumunda kalmayacaktır. 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 5’inci maddesi uyarınca, 7 yaşından gün almış ve daha büyük çocuklardan parmak izi alınmaktadır.

Pasaport özel evraktır. Pasaport alacak kişinin randevuya gitmesi zorunludur, yani sizin için başkası pasaport başvurusu yapamaz.

Pasaportun teslim alınması: Başvurunuzu yaptıktan sonra pasaportunuz size kargo – kurye ile gönderiliyor. Başvurudan ortalama 7 iş günü sonra kargoya – kuryeye verilir, kargo – kurye 3 iş gününde teslim eder.

  • Twitter Aspirevia

© 2016 AspireVia LTD | Aspirevia World Wide Education Adviser


Birleşik Krallık : 283 St Neots Road Hardwick Cambridge Cb23 7QL United Kingdom , Tel : +447825234314


© AspireVia LTD Yurtdışı Eğitim Hizmetleri | Yurtdışında Eğitim Fırsatları