Skip links

Almanya'da Üniversite

Almanya’da Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Avrupa’da çok sayıda çeşitli yüksek eğitim veren ülke sayısı oldukça azdır. 376 üniversite, uygulamalı bilimler üniversiteleri ve sanat kolejleri ile Almanya geniş bir bölüm ve kurs seçme imkânı sunarak bu ülkeler içerisinde başta gelenlerden biridir.

Alman yüksek öğretim sisteminin ve kurumlarının birçok yönü ve birçok çeşidi vardır. Bu çeşitlilik, öğrencilerin en uygun bölümü seçebilmelerini sağlar. “Bologna süreci” Avrupa’da üniversitelerin 2010 yılına kadar birleşik bir Avrupa eğitim alanı oluşturmaları için yapılan bir antlaşmadır. Amacı, öğrencilerin başarıları kolaylıkla karşılaştırabilme ve diğer ülkelerden de kabul görmesini sağlamaktır.

Almanya, British Council’in , Global Gauche’’ araştırmasına göre uluslararası çalışmalarda bir numarada yer almakta ve öğrencilerine en iyi şekilde siyasi ve mali destek vermektedir. Bu araştırmada Avustralya ikinci ve Birleşik Krallık üçüncü sırada yer almaktadır.

Almanya yurt dışından gelen öğrencilere ve akademisyenlere en iyi şekilde eğitim veren ve uluslararası çalışmaları teşvik eden ülkeler arasında önde gelen ülke olarak seçilmiştir. Uluslararası bölümlerle yabancı öğrenci ve akademisyen sayısının artmasıyla birlikte bilimin merkezi haline gelmiştir. Ayrıca devlet, öğrenim ücretlerini düşük tutarak öğrencilere büyük destek vermektedir.

Almanya'da Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler

This website uses cookies to improve your web experience.