Skip links

YURT DIŞINDA LİSE

Lise Değişim Programı, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı bir program olup, ağırlıklı olarak 14-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerine sene kaybetmeden yurtdışında değişim öğrencisi olarak okuma imkânı sunmaktadır. Lise Değişim Programı sayesinde Türk öğrenciler, yurtdışı lise değişim eğitimi amacıyla gittikleri ülkelerin eğitim bakanlıklarından uluslararası öğrenci kabul etme yetkisine sahip olan seçkin liselerde eğitim almakta, tercih edilen ülkedeki ana dili konuşan ailelerin yanında ya da öğrenci yurtlarında konaklamakta, bu sayede hem yabancı dil seviyelerini ve vizyonlarını geliştirip hem de farklı kültürleri yakından tanıma imkânına sahip olmaktadırlar.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği’ne göre yurtdışındaki lise eğitimi denk kabul edildiğinden, öğrenciler döndüklerinde sene kaybetmeden eğitimlerini tamamlayıp mezun olabilmektedirler. Lise Değişim Programı’na 1 yıl süreyle katılınabileceği gibi, gidilen ülkeye göre değişkenlik göstermek suretiyle daha kısa ya da uzun süreli (6 ay, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl) olarak da katılınabilmektedir. Programlara katılımın mümkün olabildiği sürelerle alakalı olarak ilgili ülkenin sayfasından detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

LİSE DEĞİŞİM PROGRAMLARINA TÜRK ÖĞRENCİLER HANGİ AMAÇLARLA KATILABİLİRLER?

Türk öğrenciler Lise Değişim programlarına farklı amaçlarla katılabilmektedirler. Bu amaçlar şunlar olabilir;

 • Yurtdışında lise değişim programına katılıp, İngilizce ya da tercih edilen ülkenin ana dilinde dil seviyesini geliştirmek, uluslararası bir deneyime sahip olmak ve sonrasında Türkiye’ye geri dönerek lise eğitimini Türkiye’de tamamlamak.
 • Lise son sınıfı yurtdışında okuyarak yabancı bir liseden mezun olmak, bu liseden diploma almak ve ilgili ülkede lisans eğitimine devam etmek.
 • Tercih edilen konaklama tipine göre aile yanında ya da yurtta konaklayarak, farklı kültürlerden insanlarla aynı çatı altında yaşayarak kişisel gelişimlerini aynı atmosferde dil pratiğiyle harmanlamak.
 • Lisenin son 2 senesini okuyarak, üst düzey üniversitelere başvuru yapmak ya da ortalama seviyelerdeki yurtdışı üniversitelerde burslu eğitim alabilme adına avantajlı hale gelmek.
 • Türkiye’de lise eğitimini tamamlayıp, bir üniversiteye yerleştikten sonra, üniversiteye başlamayıp 12 +1 olarak adlandırılan programa katılarak üniversite öncesi uluslararası bir deneyim elde etmek.
 • Yurtdışında 4 yıllık lise eğitimi aldıktan sonra Türkiye’deki üniversitelere sınavsız yerleşmek.

Okul Tipleri

 1. Public High School: Bu tip liseler devlet lisesidir. Devlet liselerinde okuyan öğrencilerin konaklamaları aile yanında yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa sadece 1 kez (1 yıl)  katılabilmektedirler. 
 2. Private High School: Bu tip liseler özel liselerdir. Özel liselerde okuyan öğrencilerin konaklamaları aile yanında yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa birden fazla kez katılabilmektedirler. 
 3. Boarding School: Bu tip liseler yatılı liselerdir. Konaklamalar okullara ait yurtlarda yapılmaktadır. Öğrenciler bu programa birden fazla kez katılabilmektedirler.

Program Detayları

 • Lise değişim programı süresi öğrencinin istediği ülkeye göre 1 yıl süreyle ya da gidilen ülkeye göre değişkenlik göstermek suretiyle daha kısa ya da uzun süreli (6 ay, 2 yıl, 3 yıl, 4 yıl)  olmaktadır.
 • Konaklamalar program tipine göre aile yanında yada yatılı olarak yurtlardadır.
 • Lise son sınıf öğrencilerinin programa katılması durumunda eğer seçtikleri ülkede bu şansları var ise bu ülkeden lise diploması almaları mümkündür.           
 • Okul ve aile yerleşimleri AspireVia’nın uzman danışmanları tarafından yapılmaktadır.      
 • Program süresince tüm öğrencilere lokal destek verilmektedir.

LİSE EĞİTİMİ ALABİLECEĞİNİZ ÜLKELER

This website uses cookies to improve your web experience.