Skip links

Çekya'da Üniversite

ÇEK CUMHURİYETİ’NDE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Yurt dışında üniversite eğitimi düşünen öğrencilerin son yıllarda tercihleri arasında ön plana çıkmaya başladığı gözlenen Çek Cumhuriyeti bu artan popülerliğini, eğitim kurumlarının kalitesi, mezuniyetin mavi diploma ile oluşu, eğitim ve yaşam masraflarının diğer seçeneklere nazaran uygunluğu, ülkenin bozulmamış dokusu, Avrupa’nın en düşük suç oranlarından birine sahip olması, yaşam kalitesi gibi pek çok bileşene borçlu olduğu söylenebilir.

Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim Sistemi ve Süresi

Çek Cumhuriyeti‘nde dünyaca ünlü ve kaliteli eğitim sunan üniversiteleri ile uluslararası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti üniversiteleri Yök tarafından tanınmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde lisans eğitimi genellikle 3 senedir sürmektedir. Bu süre Diş Hekimliği gibi programlarda 5 yıla, Tıp programlarında 6 yıla çıkmaktadır. Başvuru sırasında öğrencinin yabancı dil seviyesi yeterli değil ise İngilizce / Çekçe hazırlık eğitimi Çek Cumhuriyeti’nde alınabilmektedir. Hazırlık eğitimleri 1 akademik yıl ve ya 6 ay sürmektedir.  

Çekya'da Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler

This website uses cookies to improve your web experience.