Skip links

İtalya'da Üniversite

İTALYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İtalya, Türk öğrencilere sunduğu birçok fırsat ile son yıllarda eğitim için seçilen en popüler ülkelerden biri olmuştur. İtalya’yı popüler hale getiren başlıca sebepler şöyle sıralanabilir; 

  • İtalya, yüksek bir eğitim seviyesi ve eşsiz bir kültürel ortam sunmaktadır.
  • Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, İktisat gibi birçok alanda dünya çapında üne sahiptir.
  • Çoğunluğu devlet üniversitesi olan 90 üniversite ile geniş bir program yelpazesi sunmaktadır.
  • Ağırlıklı olarak İtalyanca bölümler sunulmasına karşın İngilizce olarak da çok sayıda lisans programı sunulmaktadır.
  • Eğitim ücretleri diğer ülkeler ile karşılaştırıldığında oldukça makuldür. Üniversiteden üniversiteye ya da bölümden bölüme değişiklik göstermekle birlikte bir öğrencinin yıllık eğitim ücreti 1200 Euro ile 19000 Euro arasında değişmektedir.
  • AspireVia Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak İtalya’daki birçok üniversitenin Türkiye’deki tek resmi kayıt ofisi olarak öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız!

 

İtalyan üniversitelerine girişte birkaç farklı format söz konusudur. Tıp, Veterinerlik ve Mimarlık bölümleri için üniversiteler genellikle İtalyan Eğitim Bakanlığı tarafından merkezi olarak düzenlenen sınav vasıtasıyla öğrenci kabul ederler. Mühendislik, Tasarım, Dizayn gibi bölümler için ise üniversiteler genellikle kendi sınavlarını düzenlemektedirler. Bu alanlar dışında kalan birçok bölüme başvuru yapabilmek için ise herhangi bir sınava girmeye gerek yoktur. Öğrencinin başvurusu akademik başarısına göre değerlendirilmektedir.

İtalya'da Eğitim Alabileceğiniz Üniversiteler

This website uses cookies to improve your web experience.